کانال تلگرام انجمن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: Cakewalk Kinetic و ريتم‌سازي در موسيقي الکترونيک

 1. Top | #1

  /images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

  عنوان کاربر
  مدیرکل سایت
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  نوشته ها
  19,064
  تشکر
  71,142
  از این کاربر 112,303 بار در 21,259 ارسال تشکر شده است.
  Trance
  DJ Tatana

  Cakewalk Kinetic و ريتم‌سازي در موسيقي الکترونيک

  نوشته پیام عزیز از سایت قبلی :

  Cakewalk Kinetic و ريتم‌سازي در موسيقي الکترونيک

  نرم‌افزار Kinetic از شرکت Cakewalk اصطلاحا يک Groove Mixer ناميده مي‌شود. از اين نرم‌افزار مي‌توانيد براي ساختن ريتم و الگوهاي ريتميک استفاده کنيد. چنين نرم‌افزارهايي بيشتر در توليد آن دسته از ملودي‌هاي موسيقي الکترونيک به کار مي‌آيد که پر انرژي هستند و نمونه‌هاي آن را اغلب در برنامه‌هاي ورزشي شنيده‌ايد. برنامه Kinetic نسخه ساده شده نرم‌افزار پيچيده‌اي به نام Project5 از همين شرکت است. اين دو نرم‌افزار همچنين با نرم‌افزار Fruity Loops که يک Step Sequencer است

  يک دوجين ريتم و صداي آماده
  وقتي که Cakewalk Kinetic را براي اولين بار باز مي‌کنيد، از مشاهده اين همه ريتم و صداي آلات موسيقي که قبلا در نرم‌افزار تعبيه شده‌است خوشحال مي‌شويد. شکل 1 نمايي از نرم‌افزار را نشان مي‌دهد. حسي که از کارکردن با کينتيک به کاربر دست مي‌دهد، مشابه حسي است که هنگام نشستن پشت يک ارگ الکترونيکي به انسان دست مي‌دهد.

  تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

  يک دوجين ريتم و صداي آماده که البته به دلخواه شما قابل تغيير هستند و مي‌توانيد با دستکاري آنها ريتم‌ها، ملودي‌ها و سازهاي جديد بسازيد و در قطعه خود استفاده کنيد. پس از اجراي برنامه، شش ستون آبي رنگ (شکل 2) که در وسط اينترفيس برنامه قرارگرفته‌اند جلب نظر مي‌کنند. سه تاي سمت چپ مختص انتخاب يک ريتم يا Pattern و سه تاي سمت راست براي نسبت دادن صداي يک ساز(Patch) به همان ريتم يا الگو تعبيه شده است. در قسمت الگوها، مي‌توانيد انواع توالي‌هاي ريتميک و ملوديک را به صورت طبقه بندي شده براساس نوع (Type) و سبک (Style) در اختيار داشته باشيد. در قسمت سازها نيز مي‌توانيد ابتدا يک گروه سازي(Instruments) را انتخاب کنيد و سپس يکي از سبک‌هاي (Styles) مربوط به آن را برگزينيد و نهايتا يک صدا (Patch) را انتخاب کنيد.

  تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

  Groove‌ چيست؟
  اگر تا به حال با نرم‌افزار Fruity Loops کار کرده‌ باشيد با روند کار برنامه‌هاي موسوم به Pattern-based Sequencers (يا چيدمان مبتني بر الگوها) آشنايي داريد. در اين نوع نرم‌افزارها براي توليد موسيقي از يک سري الگوهاي تکرار شوند استفاده مي‌شود که به آنها الگو يا Pattern مي‌گويند. الگو مي‌تواند هر توالي دلخواهي از ملودي يا پرکاشن (صداي آلات ضربي و کوبه‌اي) باشد. اين توالي‌ها از کنار هم قرارگرفتن 8، 16، 32 و ... نت يا ضربه دلخواه به‌وجود مي‌آيد. هنگامي که نرم‌افزار شروع به اجراي يک الگو مي‌کند تمام نت‌ها و ضربه‌هاي موجود در آن را يکي پس از ديگري و بر اساس تنظيماتي همچون تمپو (Tempo) يا سرعت و نيز کسر ميزان (مثلا چهار چهارم، سه چهارم يا انواع ديگر) اجرا مي‌کند و سپس دوباره به ابتداي الگو باز مي‌گردد و همان توالي را بازهم اجرا مي‌کند.
  نرم‌افزار کينتيک بر اساس کار با چنين الگوهايي طراحي شده است. هر الگو روي يک تراک قرار مي‌گيرد و هر 16 تراک اصطلاحا يک شيار يا کانال (Groove) ناميده مي‌شود و مي‌توانيد حداکثر 64 کانال در يک پروژه داشته باشيد. اين Grooveها در حقيقت مجموعه الگوهايي هستند که عناصر سازنده موسيقي شما را تشکيل مي‌دهند و با چيدن تکه‌هاي مختلفي از آنها مي‌توانيد قطعه خود را بسازيد.

  تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.


  به نظر مي‌رسد که نرم‌افزار کينتيک نرم‌افزار پيچيده‌اي نيست و آشنايي با محيط آن خيلي کار وقت‌گيري نيست. اصولا اين نرم‌افزار نسخه ساده‌ شده‌اي از نرم‌افزار Project5 است (عدد 5 جزئي از نام اين نرم‌افزار است). شروع کار با Project5 ممکن است براي يک مبتدي خيلي گيج‌کننده باشد، به همين دليل مي‌شود اصول الگوسازي در نرم‌افزارهاي موسيقي ديجيتال را با برنامه ساده‌اي همچون کينتيک آموخت و ما نيز همين کار را مي‌کنيم. بنابراين توضيح بيشتري درباره کليات نرم‌افزار وجود ندارد مي‌توانيم يکراست به سراغ اصل ماجرا برويم و با هم يک ملودي بسيار ساده و ريتميک بسازيم.

  با يک فايل New شروع مي‌کنيم. سرعت پروژه را با تنظيم مقدار Tempo دربالاي پنجره نرم‌افزار روي 120 بگذاريد. به طور پيش فرض شيار يا Groove شماره يک از گروه A که مي‌توانيم آن را A1‌ بناميم در دسترس قرار دارد و اولين تراک از شانزده تراک اين کانال درحالت انتخاب است. از قسمت الگوها روي نوع Drums کليک کنيد و پس از انتخاب Dream Trance اولين الگو از ستون سوم را انتخاب کنيد. سپس به قسمت Patch‌ها مراجعه کنيد و از ستون Instruments مجموعه Drums و از ستون Styles گزينه Kits و در نهايت از ستون Patch گزينه Jazz‌ را برگزينيد. مي‌توانيد دکمه سبز رنگ Play را که در بالا قسمت مربوط به انتخاب Groove است ( و شکلي شبيه ماشين حساب دارد) فشار دهيد تا صداي الگويي که انتخاب کرديد را بشنويد. خود الگو را مي‌توانيد با کليک روي گزينه Edit Pattern در سمت چپ نرم‌افزار مشاهده کنيد و يا تغيير دهيد. شکل 3 نمايي از پنجره GrooveSynth براي اين ساز را نشان مي‌دهد که ساز کوبه‌اي انتخاب شده توسط شما به کمک آن اجرا مي‌شود.

  تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

  حالا روي تراک دوم کليک کنيد پس از مراجعه به قسمت الگوها، به ترتيب روي نوع Leads ، سبک Trance و الگوي Trance2_lead کليک کنيد و از قسمت صداها، گروه Strings و از ستون Patch ساز PizzicatoStr را برگزينيد. همه اين مراحل را مي‌توانيد همزمان با اجراي تراک اول انجام دهيد به طوري که پس از انتخاب PizzicatoStr صداي هر دو الگو را همزمان بشنويد. اکنون بياييد کمي الگوي تراک دوم را دستکاري کنيم تا ملودي بهتري بنوازد. روي Edit Pattern کليک کنيد تا الگو را ببينيد.

  همزمان با انجام اين تغييرات دکمه Play مي‌تواند روشن باشد تا بلافاصله تغييرات را بشنويد. حالا روي گزينه Edit Patch‌ در سمت چپ نرم‌افزار کليک کنيد. در اين قسمت مي‌توانيد روي صداي ساز افک گذاري کنيد و يا لحن آن را تغيير دهيد. اجازه دهيد همين کار را روي صداي PizzicatoStr انجام دهيم. تقريبا در مرکز نرم‌افزار کلمه GrooveSynth‌ با حروف درشت ديده مي‌شود که زير آن شمايل پنجره GrooveSynth قابل تشخيص است. با کليک روي شمايل پنجره GrooveSynth‌ باز مي‌شود.

  اين تغييرات را اعمال کنيد: ولوم Reso‌ را روي 30، ولوم character‌ را روي 20 و ولوم Treble‌ را روي مثبت 12 قرار دهيد و دکمه Tone را روشن کنيد.
  حالا سراغ تراک سوم مي‌رويم. الگوي النتخابي ما Det_Tech1_pad است که مي‌توانيد آن را از نوع Pad و سبک Detroit Techno انتخاب کنيد. همچنين با مراجعه به قسمت سازها مي‌توانيد MG Bass 4 را از گروه Bass و سبک Synth‌ پيدا کنيد. يک افکت هم روي اين تراک مي‌گذاريم. براي اين منظور روي Edit Patch کليک کنيد و روي پنجره مستطيل شکل و آبي رنگي که در ميانه نرم‌افزار ديده مي‌شود و نام AUDIO FX‌ بر بالاي خود دارد رايت کليک مي‌کنيم تا منوي انتخاب افکت‌ها باز شود. از ليست افکت‌ها گزينه Chorus‌ را انتخاب کنيد. تغييري در اين الگو نمي‌دهيم و به سراغ تراک بعدي مي‌رويم.
  براي تراک چهارم الگوي Det_Tech1_bs از نوع Bass‌ و همان استايل قبلي انتخاب مي‌کنيم. براي صدا نيز ساز 101 Bass 3 از سبک Synth و گروه Bass‌ را برگزينيد. يک تغيير کوچک روي ملودي اين الگو ايجاد خواهيم کرد. براي اين منظور به قسمت ويرايش الگو برويد. با مراجعه به پنجره الگو‌سازي، دو سري نت سه‌تايي شبيه هم خواهيد يافت که مي‌خواهيم نت رديف D3 (نت ر) از سري دوم را همچون شکل 7 به رديف E3 (نت مي) منتقل کنيم.

  با اين تراک نيز ديگر کاري نداريم.
  براي تراک آخر، تراک پنجم، الگوي Abs1_pad را از نوع Pads و سبک Abstract انتخاب کنيد و صداي Hybrid Brs را از گروه Brass و سبک Synth به آن نسبت دهيد. اين الگو بسيار ساده است و تنها از دو نت بلند تشکيل شده است. نت اول را به رديف A4 (نت لا) و دومي را نيم فاصله بالاتر، يعني Bb4 (نت سي بمل) منتقل کنيد .

  ايجاد وارياسيون‌هاي يک Groove
  حالا با دو سه تغيير بسيار ساده چهار وارياسيون از روي Groove A1 ميسازيم. با زدن دکمه Stop‌ اجراي الگوها را متوقف کنيد. روي گزينه Copy Groove To از سمت چپ نرم‌افزار کليک کنيد و از منويي که باز مي‌شود گروه A و سپس گزينه Groove 2 را انتخاب کنيد. به اين ترتيب کل محتويات Groove A1‌ به Groove A2 کپي مي‌شود. همين عمل را براي پرکردن محتواي شيارهاي A3 و A4 نيز تکرار کنيد. اکنون با کليک روي عدد 1 از قسمت انتخاب Groove و درحالي که دکمه A درحال انتخاب است، به شيار A1‌ بازگرديد و ولوم تراک آخر را تا انتها ببنديد. سپس A2‌ را انتخاب کنيد و اينبار ولوم تراک‌هاي اول و چهارم را کامل ببنديد، براي A3‌ فقط ولوم تراک چهارم بسته و بقيه باز باشد. شيار A4 را بدون تغيير رها کنيد. اکنون به قسمت پاييني نرم‌افزار مراجعه کنيد. کنار اين قسمت عبارت Song Arranger ‌به چشم مي‌خورد که دکمه‌هاي Play‌ و Record در يکجا و سه دکمه Song Forward و Song Backward و نيز دکمه Reset Song که ما را به ابتداي آهنگ بازميگرداند، روي آن قراردارند. يک نوار سرتاسري مشاهده مي‌کنيد که مي‌توان روي آن قطعات مختلفي از هريک از Groove ها روي آن گذاشت و چيدمان‌شان را تغيير داد.
  براي ساختن آهنگ خود، به اين ترتيب عمل مي‌کنيم: به ابتداي نوار مي‌رويم و روي دکمه‌اي که کلمه A1 بر آن مشاهده مي‌شود کليک مي‌کنيم تا ليست انتخاب Groove باز شود. شيار A2‌ را انتخاب کنيد. مشاهده مي‌کنيد که دکمه Paint‌ به رنگ زرد درميآيد و نشان مي‌دهد که درحال رسم کردن هستيم. نوک ماوس را از ابتداي نوار تا انتهاي ميزان سوم بکشيد (شکل 9)، سپس با فشردن دکمه‌اي را که ابتدا A1‌ را نشان مي داد و حالا A2 ، اين بار از ليست، شيار A3 را انتخاب کنيد و نوک ماوس را از ابتداي ميزان چهارم تا پايان ميزان ششم روي نوار بکشيد. دوباره روي دکمه A3‌کليک مي‌کنيم و حالا شيار A1 را انتخاب مي‌کنيم و با ماوس از ابتداي ميزان هفتم تا آخر ميزان دوازدهم را به اين Groove اختصاص مي‌دهيد. از ميزان سيزدهم تا آخر ميزان شانزدهم را نيز به شيار A4 اختصاص دهيد و دوباره با انتخاب Groove A1 ميزان‌هاي 17، 18، 19 و 20 را به اين شيار اختصاص دهيد. حالا دکمه Play را از همين قسمت Song Arranger ( و نه دکمه اجراي هر شيار که در بالاي نرم‌افزار ديده مي‌شود) فشار دهيد تا آهنگ شما اجرا شود.

  تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

  براي ذخيره کردن آهنگ خود با فرمت Wave مي‌توانيد از گزينه Export Song که در همين قسمت قابل مشاهده است و يا مراجعه به منوي فايل و گزينه Export و انتخاب Song As Audio يک خروجي Wave‌ بگيريد. همچنين مي‌توانيد محصول کار خود را با فرمت Project5 ذخيره کنيد تا بعدا بتوانيد تکنيک‌هاي پيشرفته‌تري را به کمک اين نرم‌افزار روي آهنگ خود پياده کنيد.

  کاربر مقابل از milad_a عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


  امضای ایشان

موضوعات مشابه

 1. Cakewalk SONAR X1 Advanced Workshop
  توسط Ali در انجمن آموزش موسیقی الکترونیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 2012/04/25, 01:22 PM
 2. دانلود نرم افزار جنجالی Cakewalk Sonar X1 با لینک مستقیم
  توسط milad_a در انجمن Softwares & Tools & VSTs & Plugins
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: 2012/03/13, 08:03 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای انقلاب ترنس محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد